Mindent a vintage stílusról

Mindent a vintage stílusról

Évek óta töretlen népszerűségnek örvend, nem véletlenül: kedves, nosztalgikus, kifinomult, elegáns, mégis hétköznapi: ez a vintage! De vajon honnan származik, mik a jellemzői és meddig lehet fokozni a vintage iránti rajongásunkat? Már mutatjuk is!

Borszakszóból stílusirányzat

Gondoltad volna, hogy a „vintage” szó eredetileg a borászatból származik? A vintage kifejezést a legtöbbször olyan régebbi évjáratú borokra használták, melyek kitűnő minőségük miatt feltűnően szép tételek voltak. Később a fotótechnikában is elterjedt, „vintage copy” néven hívták ugyanis az eredeti negatívokról készült első másolatot. Nem véletlen, hogy amikor a divatban és a lakberendezésben átveszik ezt a kifejezést, nagyjából hasonló jelentéssel ruházzák fel: valami régi, antik hatású, de mégis klasszikus és szép dolog, amit kisebb felújításokkal gyorsan a jelenkor tökéletes díszévé és kiegészítőjévé tehetünk.

A vintage megszületése

Egyes vélemények szerint a vintage stílus eredete egészen a XIX. századig nyúlik vissza. Az ipari forradalom és a Viktoriánus korszak rengeteg változást hozott az angliai mindennapokba, és vele együtt az otthonokba is. Elterjedtek a fémből készült bútorok, ezzel együtt a fa bútorok pedig minőségi szintre léptek: gyönyörűen kárpitozott és gazdagon díszített mintákkal a szobák ékeivé váltak.

Egy másik, talán gyakoribb nézőpont szerint a vintage stílus kialakulása kicsit későbbre, egészen pontosan egy generációval későbbre, Viktória királynő fia, VII. Edward uralkodásához köthető. A korábbi évektől annyiban tért el ez a korszak, hogy sokkal extravagánsabb, kifinomultabb és minőségibb, mint előtte volt. Sokan, tévesen, hajlamosak a vintage stílust egybemosni és összekeverni a retróval, ami a 70-es évektől a 90-es évekig tartó időszak meghatározó irányzata volt. A retró formavilágával ellentétben azonban a vintage inkább egy békebeli hangulatot idéz és sokkal finomabban megmunkált tárgyak és formák jellemzik.

A vintage stílus jellemzői

A vintage jellemzően a púderszíneket, valamint a fekete-fehér kombinációját használja. Két nagyobb trend alakult ki, az egyik a Provence stílusú vintage, mely elsősorban a levendulát részesíti előnyben. Ennél az irányzatnál az erősebb árnyalatok dominálnak, a lilát jellemzően sötétebb pasztellszínekkel, sötétbarnával, sötét olivával és zölddel párosítják. A másik típusú vintage az angol farmházak stílusát idézi. Itt jellemzőbbek a finomabb pasztell árnyalatok, a rózsaszín, a világoskék és világoszöld, melyeket egészen hangsúlyosan is használnak egy-egy konyhabútor vagy teljes szekrénysor színezésekor.

A vintage stílusról azonban általánosságban elmondható, hogy szereti a semlegesebb színeket és a természetes anyagokat, elsősorban a fát, de a kő vagy a kovácsoltvas is gyakran megjelenik benne. Parkettázott vagy szőnyeggel borított padló, gyönyörűen kárpitozott, ívelt formákkal rendelkező, hatalmas, kényelmes kanapék jellemzik. Az óriási függönyök és drapériák, az egyszínű, virágos minták is elsődleges ismertető jegyei, melyek sokszor a tapétákon is megjelennek. Díszítő elemei a csipkék, a makramék és a különböző horgolt anyagok, illetve a kirakatszerű, üvegajtókkal felszerelt szekrények polcain elhelyezkedő porcelán kiegészítők.

A vintage stílus ragyogóan harmonizál a modern bútorokkal is, ezért bármikor könnyedén beépíthetjük otthonunk hangulatába. Érdemes azonban figyelni, és valamilyen szempontból egységre törekedni, akár a színek, akár az anyagok tekintetében. Ha meggondolatlanul válogatunk a nekünk tetsző darabok között, az átgondolt és letisztult dizájn mellett épp azt veszítjük el, amiért a vintage stílust kedveljük: romantikus és kifinomult énjét.

Vintage a divatban

Csipkés, fűzős felsők, magassarkú csizmák, fejdíszek és boa, széles karimájú kalapok, pasztellszínű pulóverek, ujjatlan toppok, bőrkabátok, vagyis a XX. század szinte összes divatirányzatának főbb elemei mind-mind a vintage sítlus képviselői lehetnek! Úgy is kifejezheted a vintage stílust az öltözködésedben, ha a kiegészítőidet hangolod ehhez az irányzathoz! Apró, szépen megmunkált és kidolgozott ékszerekkel, díszes csatokkal és övekkel, vagy akár egy uralkodó hangulatot idéző apró kistáskával is különleges hangulatot teremthetsz külsődnek!

Mindened a vintage? Hordd a telefonodon!

Egy szuper telefontokkal pedig nem csupán szettedet egészítheted ki, hanem saját egyéniségedet is kifejezheted! Ha szereted a vintage stílust, készíts telefontokot ezekhez a ruhadarabokhoz! Telefontoktervezőnk segítségével néhány perc alatt megvalósíthatod legújabb, egyedi vintage kiegészítődet, sőt, akár több különböző hangulatú tokot is varázsolhatsz magadnak! Ha elsőre nincs ötleted, akkor se aggódj: nézz körül, és inspirálódj kész terveink között! Ha pedig eszedbe jutott, hogyan néz majd ki legújabb kedvenced, irány a toktervező!

Kapcsolódó cikkek
Egy szürke és egy napfényes sárga – ezek az idei év Pantone színei
Egy szürke és egy napfényes sárga – ezek az idei év Pantone színei

A színek fanatikusai idén különleges választásnak lehettek szemtanúi: a Pantone Intézet ebben az évben nem egy, hanem két különböző árnyalatot is az év színének nevezett! De vajon miért pont ezekre esett a választásuk és hogyan befolyásolta mindez a divat vagy a lakberendezési trendeket? Bejegyzésünkből kiderül!

bővebben
Sok-tok szeretettel!
Sok-tok szeretettel!

A család és a barátok talán mindennél többet érnek, a köztetek álló különleges kötelékre pedig érdemes büszkének lenni! Ezt az összetartozást nemcsak szavakkal, hanem telefontokjaitokkal is kifejezhetitek: akár a közös emlékekről készült fotókkal, akár egy egységes stílus, dizájn segítségével! Mutatjuk, hogyan!

bővebben